Kültür-Sanat

Bursa’da Türk Dünyası Başkenti etkinlikleri

Milletlerarası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimî Kurulu 38. Devir Toplantısı’nda 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Bursa’da aktifliklerin resmi açılış merasimi Tofaş Spor Salonu’nda yapıldı. Açılış merasimine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Kurulu Lideri Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bagdat Amreyev, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Türk Devletlerinden gelen bakanlar ve büyükelçiler ile vatandaşlar katıldı.

Merasim öncesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, salonun bahçesinde Lider Aktaş ile birlikte demir dövdü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise ateş üzerinden atladı.

“GURURLU VE MUTLUYUZ”

Sahne dekoru ve ışık oyunları ile görsel bir şölenin yaşandığı merasimin açılış konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, farklı medeniyetlerin buluşma noktası olan, Türk kenti, Osmanlı payitahtı, Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü büyük kenti Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri olmasının haklı gurur ve memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Bursa’yı, bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle dünya vitrinine çıkartmanın uğraşı içinde olduklarını belirten Lider Aktaş, “Yıl boyunca gerçekleşecek, kongre ve seminerden, konser ve şenliğe, sinema, tiyatro ve sergiden söyleşiye dek geniş bir yelpaze de çok sayıda ulusal ve milletlerarası etkinliklerle Bursa’mızın marka bedelini artırmanın uğraşı içinde olacağız. Tekrar Türk Lisan Kurumu Türkiye Bilimler Akademisi ve Uludağ Üniversitemiz iş birliğinde Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif Sempozyumu düzenleyeceğiz. 4. Dünya Göçebe Oyunları, 2. Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği ve daha pek çok ulusal ve memleketler arası aktifliğe mesken sahipliği yapacağız” dedi.

“VAKİT BURSA VAKTİDİR”

Bursa’nın yalnızca Osmanlı hakanlarının değil, birebir vakitte gönül sultanlarının da kenti olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Bu kent Orhan Gazi ve Murad Hüdavendigar kadar, Buyruk Sultan’ı, Niyaz-i Mısri’yi, Eşrefoğlu Rumi’yi, Süleyman Çelebi’yi, Üftade Hazretlerini ve başka gönül sultanların da mührünü taşır. Doğal bu hoşluklara sahip olmak kadar onun değerini bilmek, korumak, üzerine eklemek, geleceğe daha büyük zenginlik bırakmak da değerlidir. Edebiyatından mimarisine, insani, dini ve fikri kıymetlerinden coğrafik varlıklarına kadar tüm ögeleriyle medeniyetimize sahip çıkacağız. Gönüller ortasına hudut çizilmez. Kalpleri, yürekleri bir olanlar için uzaklıkların hiçbir manası yoktur. Bizim inancımızda, bizim geleneğimizde kardeşlik en değerli hazinedir. İnşallah önümüzdeki periyot bizden sonraki jenerasyonlara bırakacağımız en iftihar verici yapıtımız ‘dilde, fikirde, aksiyonda birlik’ olacaktır. Ne köklerimizden kopacağız, ne de gözlerimizi bir an olsun ufuktan ayıracağız. Vakit birlik vakti, vakit dirlik vakti, vakit bursa vaktidir. Birliğimizin, dirliğimizin kavi ve daim olmasını diliyorum” diye konuştu.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR: “YÜREĞİMİZ BİR, YAZGIMIZ BİR”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm Türklerin yüreğinin bir, mukadderatının bir, gönlünün bir, soyunun bir olduğunu belirtti. Kendisini programa davet eden herkese teşekkür eden Ersin Tatar, Bursa’nın Türk tarihinde çok değerli bir yere sahip olduğunu söz etti.

Osmanlı’ya başşehirlik yapan Bursa’nın tarihi, ticareti, endüstrisi, turizmi ve kültürüyle müstesna bir kent olduğunu belirten Ersin Tatar, “TÜRKSOY’un Bursa’yı Türk Dünyası Kültür Başşehri ilan etmesi çok yerinde ve isabetli karardır. Kendilerini tebrik ediyorum. Bu yıl Bursa’da çok hoş programlara imza atılacaktır. Bursa etkinliklerle dünyaya en iyi halde tanıtılacaktır. Türkiye’nin bölgede ne kadar güçlü bir devlet olduğu bir sefer daha gösterilecektir. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna sorununda kıymetli adımlar atıyor. İnşallah dünyada tekrar huzurun ve barışın sağlanmasına imkan sağlayacaktır. Bizim gönlümüzde barış var, huzur var, insanlık var. Bizler yıllarca Kıbrıs’ta ne cefalar çektik. Yıllarca acımasız ataklara, haksızlıklara, hukuksuzluklara uğradık. Verdiğimiz uğraş ve Türkiye’nin dayanağıyla bir devlet kurduk. Bu devletin ismi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Bu devleti yaşatmak, bu coğrafyadaki Türk varlığını güçlendirmek, Doğu Akdeniz’de ve Mavi Vatan’daki ulusal çıkarlarımızı korumak için Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortasındaki işbirliği çok kıymetlidir. Yakında bizler de Türk Devletler Teşkilatı’nın gözlemci statüsünde ve TÜRKSOY’un içerisinde haklı durumumuzu alarak Türk dünyasında yerimizi alacağız. Bu bahtiyarlığı, huzurunu ve memnunluğunu daima birlikte yaşayacağız. Bizim geçmişimiz, gönlümüz ve yazgımız birdir. Aramızdaki gönül bağlarının güçlenmesiyle Kıbrıs Türk halkının da öteki Türk halkları üzere birlik ve beraberliği ebediyen sürecektir” dedi.

BİNALİ YILDIRIM: “BİR OLACAĞIZ, CANLI OLACAĞIZ”

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Kurulu Lideri Binali Yıldırım, Türk Dünyası’nın Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile büyüyerek devam ettiğini söyledi.

“Bu coğrafyada bir olacağız, iri olacağız, canlı olacağız, güçlü olacağız, birlikte Türk dünyası olacağız” diyen Binali Yıldırım, son periyotta bölgede can sıkıcı olayların olduğuna ve büyük acılar yaşandığına dikkat çekti.

Bunun da Türk devletlerinin daha güçlü olması gerektiğini gösterdiğini anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Birbirimizle kenetleneceğiz. Kardeşliğimizi gözümüzün içi üzere koruyacağız. Fakat bir olursak, iri olursak, canlı olursak hiç kimse bize bir şey yapamaz. Bursa, bugün tarihi bir an yaşıyor. Bursa, 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri ilan edildi. Dolu dolu bir sene geçireceğiz. Eylül ayı sonunda Dünya Göçebe Oyunları Bursa İznik’te yapılacak. Bursa üreten, ürettiği ile Türkiye’ye katkı sağlayan bir kentimiz. Sultan kentimiz. Bursa artık İstanbul’la birleşti. Artık yolları, gönülleri birleştirdik. Bursa’yla İstanbul’u birbiriyle buluşturduk. Bu tertipte emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, bütün Bakanlara, bütün ülkelere ve bizi süper toplantıda buluşturan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a ve Bursa Valisi Yakup Canbolat’a, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türk Devletleri Teşkilatı her geçen gün büyümeye devam ediyor. İnşallah yakında vakitte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de Türk Devletleri Teşkilatı içerisinde göreceğiz.”

BAKAN ERSOY: “MÜREKKEPLE İNŞA EDİLMİŞ MEDENİYET”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece esaslı ve güçlü bir geçmişi olan Nevruz Bayramı’nın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni etti.

2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri ilan edilen medeniyetler diyarı Bursa’nın tarihi dokusu ve doğal hoşlukları ile Türk kültürünü ve mimarisini en iyi yansıtan kentlerden biri olduğunu belirten Ersoy, “Bursa’nın sahip olduğu özellikleriyle yıl boyunca Türk Dünyası Kültür Başşehri sancağını muvaffakiyet ile taşıyacağına gönülden inanıyorum. Bizler de 2022 yılı boyunca yapılacak kültür ve sanat etkinliklerde Bursa’ya takviye olmaya devam edeceğiz. TÜRKSOY bünyesinde yürüttüğümüz çalışmaları çok kıymetli buluyoruz. Dünyanın içinden geçtiği sıkıntı süreçte savaşların, işgallerin, milyonlarca insanın kendi vatanını terk etmek zorunda kaldığı bir periyotta bizlerin yürüttüğü ortak çalışmalar çok daha derin bir mana taşımaktadır. İnsanlık, adaleti ve merhameti her şeyin üzerinde tutan Türk dünyasının kelamına daha fazla gereksinim duymaktadır. Unutmamalıyız ki dünyanın bir kısmı tarihin en karmaşık devirlerini yaşarken, Altın Çağ bizim medeniyet havzamızda aslında yaşanıyordu. Bizim ecdadımız gerisinde sömürü ve zulüm bırakmadı. Tam bilakis bizim ecdadımız gerisinde köprüler, sebiller, mescitler, medreseler, külliyeler bıraktı. Bizim ecdadımız ardında kan deryaları değil, mürekkeple inşa edilmiş bir medeniyet bıraktı. Bu nedenle ilgilerimizin güçlenmesi kardeşlik hukukunun gereği olarak ortak hareket etmemiz ve yeni açılımlar geliştirmemiz, bugüne ve geleceğe itimatla bakmamızın teminatı olmuştur” diye konuştu.

AMREYEV: “ORTAK KİMLİĞİN TEMEL DİREĞİ”

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bagdat Amreyev, Türkiye’nin süper kentlerinden olan ve Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Bursa’da olmaktan büyük memnunluk duyduğunu lisana getirdi. Dünya’da çok süratli bir değişimin yaşandığını, global ve bölgesel seviyede değerli gelişmelerin yaşandığını anlatan Amreyev, bu gelişmelerin Türk dünyasında işbirliğini ve entegrasyonu daha kıymetli hale getirdiğini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Türk dünyasını birleştirmeyi ve global sınamalar karşısında güçlü hale getirmeyi amaçladığını belirten Amreyev, “12 Kasım 2021 tarihindeki İstanbul Zirvesi’nde pek çok tarihi karar alındı. Kültür, en değerli işbirliği alanlarımızdan biridir. Kardeş Türk devletleri ve halkları, birinci olarak kültür temelinde bir ortaya gelmiştir. Kültür bizim ortak kimliğimizin temel direğidir. Biz beraberiz ve güçlüyüz. 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Bursa’da yıl boyunca çeşitli faaliyetler yapacağız.

Çalışmalarımızı başlattık. İkinci Türk Dünyası Diasporası Forumu’nu Bursa’da yaptık. Kardeş ülkelerden gelen arkadaşlarımıza birlikte Nevruz’u kutluyoruz. Kültür Bakanlarımızla bir arada TÜRKSOY Yıllık Daimi Kurulu Toplantısını da Bursa’da yapacağız. Mayıs ayında çok taraflı gençlik değişim programı Bursa’da olacak. Eylül ayı sonunda İznik’te dünyanın pek çok noktasından geniş bir iştirakle 4. Dünya Göçebe Oyunları’nı gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten Türk Dünya Teşkilatı’nın 6. Gençlik ve Spor Bakanları toplantısı Bursa’da yapılacak. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyordum. Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’ya muvaffakiyetler diliyorum. Tüm Türk dünyasına iyi ve uğurlu olsun” diye konuştu.

300 MİLYON TÜRK TEK YÜREK

Bursa Valisi Yakup Canbolat da Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, kentlerin hası, kentlerin en dervişi ve en görkemlisi olduğunu vurguladı. TÜRKSOY tarafından bu yıl Bursa’ya çok değerli ve çok kıymetli bir görev tevdi edildiğini hatırlatan Canbolat, “Bu o denli bir görev ki koskoca Türk dünyasının temsilciliğini, kültür başşehirliğini yapacağız. Bursa’mızın bunun üstesinden hakkıyla gelebileceğine yürekten inanıyoruz. Bursa, kendisine tevdi edilen Kültür Başşehri unvanına layık olmak için her türlü donanıma ve imkana sahiptir. Kısacası Bursa, 300 milyona yakın Türk’ün tek yürek olacağı, Türk dünyasının 2022’de kalbinin atacağı kenttir. Bursa’mız 300 milyona yakın Türk dünyasına vizyoner bir kültür başkentliği yapacaktır” dedi.

KASEİNOV: “TÜRK DÜNYASI BAKİ KALSIN”

2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’da bulunmaktan memnunluk duyduğunu söyleyen TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da Nevruz kutlamalarının TÜRKSOY’la özdeşleştiğini, Türk Dünyası Kültür Başşehri uygulamasının da Türk kültür ve sanat hayatına ivme kazandıran kıymetli projelerden olduğunu belirtti.

Türk insanını birbirine bağlayan bedellere ve ulusal bayramlara sahip çıkmanın ehemmiyetinin farkında olduklarını tabir eden Kaseinov, “Tüm dünyayı, kültür başşehri seçilen Bursa’nın hoşluklarını görmeye davet ettik. Davetimiz şimdiden karşılık buldu. Yetenekli gençlerimiz ve usta sanatkarlarımız Bursa’da buluştu. Programın düzenlenmesinde emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum. Kalbimizden sevgi, yuvamızdan memnunluk eksik olmasın. Dünyamızda barış, yurdumuzda huzur, ortamızda birlik baki kalsın. Türk dünyası ebedi baki kalsın” dedi.

Konuşmaların akabinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a Türk Dünyası Kültür Başşehri beratını takdim etti.

SAHNEDE TÜRK ŞÖLENİ

Konuşmaların akabinde başlayan merasimle Bursalılar kendilerini adeta görsel bir şölenin içinde buldu.

Mehter Takımı’nın marşları ile başlayan aktifliklerin Osmanlı Devri ve Padişahlar temasında Uludağ, Kayı, Gürsu, İznik, Mustafakemalpaşa, İnegöl Mehter ve Kılıç Kalkan grupları, Türkiye Devlet Halk Dansları Topluluğu, Azerbaycan Devlet Halk Dansları Topluluğu, Sema, Kazınai ve Jorga Dans Toplulukları sahne aldı.

İznik Çinisi, UNESCO ve Bursa Sanatı programını Solist Ahmet Baran, Tumor, Taajı, Şolpan, Azerbaycan DHDT, Bisultan, Şattık, Keremet, Kazına Dans Topluluklarının şovları eşliğinde icra etti.

İpek Yolu, Kervansaray ve Hanlar Merkezi Bursa temasında Türkiye DHDT, Hiva (Horezm Tiyatrosu), Jorga, Sırdaryo, Kızgaldak, Sema, Azerbaycan DHDT, Edegey, Kazına, Ademau Dans Toplulukları sahne aldı.

Bursa Göç Teması; Bosna Hersek “Gajret” Halk Dansları Topluluğu, Sırbistan “Sveti Djordje” Halk Dansları Topluluğu, Kuzey Makedonya “Jahi HasaniÇegran” Halk Dansları Topluluğu ve Bulgaristan “Pirin” Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun şovlarıyla renklendi.

Bursa’nın Yetiştirdiği Değerli Şahsiyetler Temasında TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrasına solistler Babek Guliyev, Orhan Demiraslan ve Erhan Özkıral eşlik etti.

Bu kısımda okumaları Levent Aydın, Zeynep Şahiner, Beray Akinci, Ayza Namlioğlu, Eman Basal, Gizem Behice Dağli, Gizem Behice Dağlı yaptı. Bursa Karagöz Hacivat Teması ise Türkiye Devlet Halk Dansları Topluluğu tarafından icra edildi.

700 SANATKARLA HARİKA GECE

Şovların ikinci kısmı Nevruz başlığı altında Kış Sahnesi ve Umay, Tabiatın Uyanışı, Baharın Gelişi, Yeni Hayat, Yeni Gün, Nevruz Seminisi, İpek Böceği, Bursa’ya Güzel Geldin Nevruz, Bahar Coşkusu ve Nevruz Müzik temaları altında gerçekleştirildi.

Etkinliklerde Balkanlardan Kafkaslar ve Orta Asya’ya kadar uzanan Türk coğrafyasının kültürel zenginlikleri 20’ye yakın ülkeden 700 sanatkarın iştiraki ile anlatıldı. Salonu dolduran yüzlerce Bursalı, görsel bir şölen eşliğinde unutulmaz bir gece yaşadı.

Ensonhaber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Seo tesbih gaziantep escort efesbet efesbet giriş getirbet getirbet aresbet herabet giriş moldebet ikili opsiyon bahis vegasslot giriş vegasslot ankara escort çankaya escort escort ankara ankara escort eryaman escort adana escort gaziantep escort bayan gaziantep escort
instagram takipçi hilesi gaziantep escort bayan gaziantep escort gaziantep escort